Havarijní pojištění na motorku

  • Online srovnání

  • Vše vyřídíte pohodlně od PC

  • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

  • Úspora až 50 %


Co je havarijní pojištění

Havarijní pojištění motocyklu vám zaplatí škody na vašem vlastním stroji, které si způsobíte vlastním zaviněním, zapříčiní je neznámý pachatel nebo zvíře, které vám skočí pod kola.

Když se střetnete s jiným vozidlem, škody třetích osob se uhradí z vašeho povinného ručení, škody na vlastní motorce z havarijního pojištění. Sjednání havarijního pojištění je dobrovolné. To jsou největší rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním.


Náš tip:

Sjednejte si povinné ručení a havarijní pojištění na motorku u stejné pojišťovny. Většina poskytovatelů vám za tuto kombinaci nabídne slevu.



Havarijní pojištění si můžete sjednat na všechny typy motocyklů

  • motorky

  • mopedy

  • skútry

  • čtyřkolky

  • elektrokoloběžky


Co je součástí havarijního pojištění na motorku

Havarijní pojištění na motorku se vztahuje na několik rizik:
Havárie

Kryje škody způsobené na vašem motocyklu, když někoho nabouráte, někam narazíte či spadnete.

Odcizení

Když vám motorku nebo její části někdo ukradne.

Živel

Ochrana proti škodám způsobenými přírodními živly (záplava, spadlý strom, vichřice aj.).

Vandalismus

Pro škody způsobené na zaparkovaném stroji.

Obvykle si můžete zvolit různé kombinace výše uvedených rizik. Stejně jako u aut se pro motocykly nabízí pojištění all-risk, které pokrývá všechna výše uvedená rizika.

Cena havarijního pojištění na motorku

Statistiky pojišťoven jsou neúprosné – motocykly se i při malé nehodě snadno poškodí a častěji u nich dochází k totální škodě. Stejně tak se motorky více kradou. Z toho důvodu se cena havarijního pojištění může vyšplhat na desítky tisíc korun ročně. Průměrná cena havarijního pojištění na motorku v roce 2023 byla 7 600 Kč.

Vyplatí se to vůbec? Pokud si pořídíte nový motocykl za 300 000 Kč, dává smysl, abyste o havarijním pojištění minimálně popřemýšleli. Všeobecně platí, že havarijní pojištění na motocykl se vyplatí u strojů do stáří 3–5 let. Po této době je zůstatková cena již příliš nízká, a tak by bylo havarijní pojištění příliš drahé.

Srovnejte si ceny havarijního pojištění na motorku

V každém případě si ceny havarijního pojištění porovnejte u více pojišťoven – můžete ušetřit až desítky procent. V našem srovnání najdete prověřené pojišťovny, které vám nabídnou pojistku za nejvýhodnější cenu. Vybrané pojištění si můžete hned také sjednat.



Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění motocyklu

Zůstatková cena motorky ovšem není jediným parametrem, který ovlivňuje cenu havarijního pojištění. Do ceny se promítne také váš věk, bydliště, značka a kubatura motorky, zvolené asistenční služby a připojištění (např. úrazové pojištění nebo pojištění zavazadel).

Na cenu havarijního pojištění motorky má vliv také výše spoluúčasti – čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím nižší pojistné získáte. Každá pojišťovna si parametry určuje individuálně. Právě to je důvod, proč se cena za havarijní pojištění může lišit o tisíce korun ročně a vyplatí se srovnání nabídek od více pojišťoven.

Náš tip:

Jezdíte na motorce málo? Sjednejte si havarijní pojištění se slevou za nižší roční nájezd. Jako jediná pojišťovna na trhu ho i pro motorkáře nabízí Pillow. Největší slevu získáte při ročním nájezdu do 1 000 km ročně.

Celoroční vs. sezónní havarijní pojištění motocyklů

Motorkáři obvykle brázdí silnice jen v letních měsících, a tak by dávalo smysl platit pojištění pouze v sezóně – přesně takovou možnost nabízí sezónní havarijní pojištění. Například u Kooperativy funguje jako all-risk pojištění od dubna do října a ve zbývajících měsících se vztahuje pouze na rizika odcizení, poškození živly či vandalismem.


Nevýhodou sezónního havarijního pojištění je, že ho najdete pouze u pár pojišťoven a často se jeho cena vyšplhá na takřka totožnou částku jako za celoroční havarijní pojištění. Navíc mimo sezónu nejste pojištění – máte-li stejným způsobem sjednané i povinné ručení, nesmíte vyjet na silnici.


Získejte neveřejnou nabídku na sezónní pojištění

Sezónní havarijní pojištění motocyklu nabízí také ČPP, Generali Česká pojišťovna, Pillow a Uniqa. U těchto pojišťoven si můžete zvolit konkrétní měsíce, kdy chcete havarijní pojištění platit. Jedná se však o neveřejnou nabídku. Kontaktujte nás a my vám sezónní pojištění na motorku zprostředkujeme.


Spoluúčast u havarijního pojištění motorky

Spoluúčast najdete u každého havarijního pojištění. Jedná se o částku, kterou zaplatíte vy, pokud vám pojišťovna poskytne plnění k pojistné události. Většinou bývá spoluúčast uváděna v procentech s minimální částkou.

Nejoblíbenější výše spoluúčasti je 5 %, min. 5 000 Kč. To znamená, že když bude škoda na vaší motorce například 90 000 Kč, vy zaplatíte 5 000 Kč (5 % by bylo 4 500 Kč, což je méně než minimální částka), zbylých 85 000 Kč proplatí pojišťovna.

Jak vybrat havarijní pojištění na motorku

  • 1

    Posuďte rizika:

    Ne každý motorkář potřebuje all-risk havarijní pojištění. Zvažte, která rizika vám reálně hrozí. Např. když jezdíte jen po městě, střet se zvěří je málo pravděpodobný.

    2

    Zvolte si spoluúčast:

    Výše spoluúčasti má vliv na cenu havarijního pojištění. Čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím nižší pojistné platíte. Tedy alespoň v rámci jedné pojišťovny.

  • 3

    Porovnejte asistenční služby:

    Asistenční služby vám pomohou při nehodě nebo poruše. Jejich konkrétní rozsah se ale může lišit. Nastudujte si, co všechno z nich v ČR a zahraničí můžete čerpat.

    4

    Jaká zahrnuje připojištění:

    Některé pojišťovny nabízí užitečná připojištění. Jen každá pátá nehoda motorkářů se obejde bez zranění, a tak se určitě hodí úrazové připojištění. Můžete si sjednat také připojištění zavazadel.

  • 5

    Srovnejte si ceny:

    Neplaťte za stejné služby více peněz. Při výběru havarijního pojištění na motorku si porovnejte cenu od několika pojišťoven. Ročně můžete ušetřit tisíce korun.

Zánik havarijního pojištění motocyklu

Havarijní pojištění se sjednává na rok s automatickým prodloužením. Pokud ho chcete ukončit, musíte podat výpověď 6 týdnů před výročím smlouvy. Existují i další možnosti, jak havarijní pojištění zrušit:

  • do 2 měsíců po sjednání nové smlouvy,

  • do 3 měsíců od pojistné události,

  • okamžitě při odcizení motocyklu,

  • z důvodu vyřazení motocyklu z evidence.

Nejčastější otázky

Jaké pojištění na motorku si sjednat?

Co je základní havárie?

Co obsahuje havarijní pojištění all-risk?

Co je totální škoda?

Co je spoluúčast na havarijním pojištění?

Kdy lze vypovědět havarijní pojištění?

Srovnaný magazín

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.